Марио Бакалов пилотира най-големия пътнически самолет в света

Преди година той приземи за първи път в България Airbus A380

Марио Бакалов пилотира най-големия пътнически самолет в света

Реклама

Марио Бакалов, който пилотира Airbus A380, сподели в „Преди обед“:

Два или три пъти в месеца се прибирам в София, защото семейството ми е тук. От 9-годишен живея в Германия. През август 1989 г. баща ми замина за Германия, където му предложиха работа. Моите родители бяха разведени, но решиха, че за мен е по-добре да замина за Германия. Не знаех езика, но за няколко месеца го проговорих. Бързо се адаптирах, там всичко е много спокойно, ходех с колело на училище.

Често се прибирах в България, защото майка ми работеше за авиокомпанията, за която работя в момента, и имахме достъп до по-евтини билети. Ваканциите винаги изкарвах тук.

Ако не бях станал пилот, вероятно щях да съм лекар. Повечето ми приятели в Германия са лекари.

За първи път летях самостоятелно на 17 години. Бях в Сан Франциско при леля ми и един ден инструкторът реши, че може да ме остави сам. Добре, че отиде в кулата и от време на време чувах гласа му. Това ми действаше успокояващо.

Завърших обучението си за пилот около атентатите в Ню Йорк. Настъпи криза в авиосектора и нямаше работа. Реших да стана стюард. Качих се на Боинг 747 и започнах да пътувам за Мексико, Маями, цяла Америка... На 23 години започнах да обикалям света. Чудесно е да имаш контакт с толкова много хора. Не съм имал проблем с егото. След шест месеца се обадиха и ме назначиха за пилот. Това беше голям опит за мен, защото пилотите сме малко като в зоологическата градина, затворени зад решетките.

Имаме много изпити. На всеки два месеца трябва да се доказваш в тренажора, имаме и чести медицински прегледи. На 16 години лекар ми откри леко късогледство и каза директно „Ти никога няма да станеш пилот“. Беше голям шок, но окото расте, има развитие и, за щастие, се оправих.

Автопилотът е компютър, с който самолетът лети направо и поддържа височина. Така ние можем да се съсредоточим върху по-важни неща като навигация, комуникация с РВД, наблюдаваме системите в самолета.

Пилотите постоянно трябва да се доказват. На 90 дни трябва да направим три кацания иначе губим лиценз.

А380 тежи 550 тона, но е доста гъвкав и динамичен. Пътниците го хвалят, че е тих и не се усещат турбуленциите. Турбуленциите всъщност не са опасни. Те не могат да счупят самолета или да го свалят.

Гледайте цялото предаване на btvplus.bg