Петте ключа за перфектното здраве на сърцето ни

Защо наричат сърцето „моторът на тялото” и какви профилактични грижи да полагаме, за да работи той правилно?

Петте ключа за перфектното здраве на сърцето ни

Реклама

29 септември е Световен ден на сърцето. По този повод в студиото гостува доц. Кирил Карамфилов, специалист по инвазивна кардиология. Ето какво сподели той по темата за рисковите фактори за сърцето и как да се грижим за него.

Кръвна захар над 6,1 изисква задълбочен преглед. Кръвното налягане трябва да е 130 на 80/90. Всичко над това е алармиращо, а над 140/90 говорим за хипертония. Общ холестерол над 5,1 – 5,3 също е повод за внимание и обстоен преглед.

Здравословното хранене включва повече плодове и зеленчуци, без газирани напитки, но с много течности. След 18-19 ч. да се ограничава приемът на храна.

Всеки ден трябва да правим поне 30 минути физически упражнения и да изминем пеша 4 км.

Да се откажем от вредните навици като тютюнопушене и да сме позитивни.

Симптомите за инфаркт на миокарда са: гръдна болка, задух, изпотяване, пребледняване и вариации в кръвното налягане.

Предсърдното мъждене увеличава три пъти риска от инсулт. От 5-6 години има лекарства, които разреждат достатъчно добре кръвта и профилактират образуването на тромби.

Как да мерим кръвното? Това е въпросът, на който най-много студенти биват късани на изпит по вътрешни болести и кардиология. Трябва да се спазят много условия, за да бъде измерването прецизно.

Някои уреди мерят не само кръвното, но и пулса. Това е полезно, защото при аритмия алармират.

На финала на разговора д-р Неделя Щонова попита: Има ли нещо, което може да ви разбие сърцето?
Разбира се, много неща. В личен план например – в училище бях хлътнал по едно момиче, което след това замина за Холандия и това разби моето сърце донякъде (смях). Другият случай е свързан с моята лекарска практика. Едно момиче чакаше за сърдечна трансплантация. Тогава програмата не беше много добра и за жалост тя почина.