Ябълков сладкиш с малини и Мусака с прясно зеле и ориз
Рецепти на Иван Звездев за 01.09.2011 г.
1 средно голяма зелка (1кг)
100 г бланширан ориз
2-3 домата
1 глава червен кромид лук
4 с.л. олио (зехтин)
1 ч.л. сол за овкусяване
2-3 щипки черен пипер
За каймата:
2 с.л. олио
500 г кайма
2-3 щипки черен пипер
1 ч.л. сол
За заливката:
3 с.л. брашно
500 мл прясно мляко
100 г настърган кашкавал
1 с.л. олио
25 г краве масло
1/2 ч.л. сол
Стъпки за приготвяне:
1. Разрязваме и почистваме зелката от кочаните, като я нарязваме на едро. Поставяме всичко в голяма купа, посоляваме и претриваме, за да омекне. След това наситняваме лука и го задушаваме под капак докато омекне. Добавяме зелето и заливаме с една кафена чашка вода или зеленчуков бульон.
2. Смелваме доматите и ги добавяме към зелето. Поръсваме с черен пипер, разбъркваме и оставяме на огъня за кратко.
3. В отделен съд запържваме каймата и я поръсваме със сол и черен пипер. В тенджера поставяме ориза и го поливаме със 100 мл вода. След като той набъбне, го смесваме с каймата.
4. Половината от зелето поставяме в тавичка за печене. Изсипваме отгоре каймата и ориза, след което покриваме с останалата част от зелето. Печем в предварително загрята на 160-180 градуса фурна за около 20-25 мин.
5. Приготвяне на заливката: Запържваме брашното до златисто, постепенно добавяме млякото, като бъркаме с готварска тел. Посоляваме и разбъркваме, докато сместа започне да се отделя от стените на съда. След това счупваме яйцата и отново разбъркваме.
6. Поливаме полуизпечената мусака и поръсваме с кашкавал. Печем още 15 мин.
1-2 ч.ч. малини
1 яйце
125 мл прясно мляко
280 г брашно
150 г захар
100 г краве масло
За ябълките:
2 зелени ябълки
1 ч.л. захар
За лимоновите трохи (щросел):
1 ч.ч. кафява захар (бяла)
1 ч.ч. брашно
125 г краве масло
кората на 1 лимон
Стъпки за приготвяне:
1. Разбиваме маслото и захарта за минута-две или докато се образува пухкава смес. Постепенно прибавяме яйцето и млякото, а в самия край - брашното. Бъркаме до получаване на меко тесто.
2. На дъното на тава с размер 20-30 см поставяме хартия за печене. Изсипваме готовото тесто, като изравняваме добре повърхността. Отгоре подреждаме малините.
3. Обелваме и нарязваме на кубчета ябълките. Поставяме ги в тенджерка със захарта и 2-3 с.л. вода. Задушаваме на котлона или в микровълнова фурна, но без да добавяме вода. Когато е готова, охлаждаме сместа и я слагаме върху малините.
4. В отделна купа разбъркваме с миксер съставките за лимоновите трохи. Поръсваме ги върху сладкиша. Печем в предварително загрята умерена фурна. Сервираме след като сладкиша се охлади.