Още от "Вкусът на България": Село Кости

В далечното минало Кости е било гръцко село

Още от "Вкусът на България": Село Кости

Реклама

Корените на древният нестинарски ритуал е трудно да се определят. Предполага се, че е съществувал още от времената на траките. Казват, е в по-близки до нас времена нестинарството е възкръснало отново за първи път в странджанското село Кости.

В далечното минало Кости е било гръцко село. Но след Междусъюзническата война, гръцкото население се изселва и в Кости идват българи от Източна Тракия. Казват, че основателят на селото е бил гръцки търговец на име Костас и затова то носи неговото име. Но има и друга версия – че хората са кръстили селото си на Св. Константин.

Църквата на Кости, Св. Св Кирил и Методия е една от най-старите, най-големи църкви в Странджа. Издигната в края на 19 век от майстор Яни с дарения от местното население. Пъронаално се е казвала „Св. Св. Константин и Елена.“ По време на Илинденско-Преображенското въстание 1903 година е разрушена. А през 1909 година отново изградена и осветена. Иконостасът е резбован от един от последните странджански резбари – Пандил.

Много интересни икони и предмети се съхраняват в тази църква. Богатата иконна сбирка съхранява икони от 17 ти век. Когато гръцкото население се изселва от Кости през 1914 година, на тяхно място идват българи бежанци от Източна Тракия. От тогава църквата е преименувана на „Св.Св. Кирил и Методий“

Устието на Велека

От всички реки, които текат в Странджа, Велека е най-дългата. Устието на реката е сред най-красивите кътчета на България. Над тридесет вида риби и морски животни живеят тук. С всички растителни и животински видове в него, то е защитена територия, част от природен парк Странджа.

Толкова е красиво това място, че няма как да бъде подминато и от историята. На едно от естествените възвишения до устието, е се намира тракийски владетелски дом от Втори век преди Христа. Тук е живял със семейството си местен тракийски владетел, който е контролирал добива на руда в Странджа. Близо до този дом се намира един от най-богатите гробове в Европа от IIIв.пр.Хр., с над 180 златни и 30 сребърни украси. Владетелският дом в Синеморец е културна ценност с национално значение.

Нестинарите вярват, че огънят пречиства и възкресява душата. Че отблъсква човешките злини и прогонва лошите духове от душата на човека. Нестинарите, църквата в Кости, и незабравимата красота на устието на Велека са едни от чудесата на България, заради които трябва да сме горди, че сме българи!