Реклама

Село Бусинци е известно с една от най-старите керамични школи в България. Край селото е имало богато находище на глина с много високо качество и през 18-ти век тук процъфтява грънчарството. В началото на 19-ти век местните майстори-грънчари са били около 300 човека, горе-долу колкото и къщите в селото. Това означава, че във всяка къща е имало грънчарска работилница с поне по един майстор.

От Бусинци започват да се роят „дъщерни“ центрове в Самоков, Разлог, Берковица... майстор от бусненци се е преместил в Троян и е поставил началото на известната троянска школа. Развива се цяла идрустрия. Създава се и грънчарски еснаф, като професионално сдружение.

Бусинци продавали своите произведения не само в България, но и Сърбия, Гърция, Цариград, Сирия, Египед, Тунис. Чуждестранни изследователи казват, че бусинската керамична школа е една от най-старите и автентични школи не само в Европа. Бусинска керамика има в Лувъра и Музея на човека в Париж, в Бритиш мюзиум в Лондон, музеи в Италия, Япония, Китай, Индия, Австралия и дори на Канарските острови.

За радост, днес отново се повявяват хора, които са искат да възстановят традицията на бусинската школа.

Вижте във видеото.